کارخانه مس فروشان

جوشکاری

جوشکاری در مجموعه مس فروشان

درواقع این فرآیند هم مانند سفیدگری در مجموعه مس فروشان از دو جنبه تشکیل میشود:

 1-جوشکاری محصولات خانگی 2-جوشکاری صنعتی

جوشکاری محصولات خانگی: گاها پیش میآید که برخی از محصولات مشتریان به علت پوسیدگی یا قدیمی بودن یا هر علتی دچار نشتی و یا پارگی شده باشند محصولاتی اعمم از (قابلمه، کتری و قوری، پارچ و…) که شایدبه دلیل قیمت های بالا و یا علاقه به ظرف شخص نخواهد محصول را تعویض کند که به این جهت، راه حل آن در صورت امکان جوشکاری میباشد.

جوشکاری صنعتی: بسیاری از شرکت ها و کارخانه برای لوله کشی بخش های مختلف و بسیاری از موارد دیگر گاها نیاز به جوشکاری مس پیدا میکنند که ما تیم مجرب خود را در اسرع وقت جهت بازدید و همکاری در اختیار آنان قرار میدهیم

جوشکاری مس

فلز مس یکی از فلزات پر کاربرد در صنایع مختلف می باشد که اغلب به صورت آلیاژ مورد استفاده قرار گرفته و علت استفاده از آلیاژهای مس بیشتر به خاطر مقاومت بالا این فلز در برابر خوردگی و همینطور استحکام بالایی است که به هنگام آلیاژ شدن به دست می‌ آورد. همانطور که شما نیز قطعا می دانید فلز مس رسانای بسیار خوبی در ارتباط با حرارت و همینطور جریان الکتریسیته دارد و این موضوع باعث می‌ شود که از آن برای صنایع برق و همینطور ساخت ظروف و یا لوازم انتقال حرارت در کارخانجات استفاده شود. همچنین به علت مقاومت بالای فلز مس و آلیاژهای آن در برابر سایش و خوردگی از آن در صنعت لوله کشی در ساخت لوله استفاده می شود.

در واقع فعالیت هایی که با مس انجام می‌ شود مانند جوشکاری مس نیازمند آموزش های عالی و حرفه ای می باشد و در واقع قبل از انجام جوشکاری با مس افراد باید شناخت مناسب و کاملی از این فلز و نحوه انجام جوشکاری بر روی آن داشته باشند تا از خطرات احتمالی کاسته و به شکل بهتری جوش کاری را انجام دهند و نتیجه کار زیباتر و بهتر شود.

فرآیند جوشکاری مس

درواقع اینکار تنها یک مرحله نیست و مانند سایر فرآیند های دیگر در تعمیرات نیاز به پیش نیاز هایی دارد تا صحیح و دقیق انجام گیرد به طور مثال: باید به چند این موضوع توجه کافی داشته باشیم اولین نکته این است که باید قطعه فلزی مسی که برای جوشکاری انتخاب می شود کثیف نباشد و یا رنگ آمیزی شده و یا روغن کاری شده نباشد تا به هنگام جوشکاری فرد جوشکار را اذیت نکند و سازه نهایی از کیفیت و همینطور استحکام بالایی برخوردار باشد.

در صورت کثیف بودن و یا رنگی بودن قطعه فلزی مسی که قرار است بر روی آن جوشکاری انجام شود ممکن است به هنگام جوشکاری دود های اضافی در محل آزاد شود که می تواند بسیار خطرناک و سرطان زا باشد. در نتیجه باید قبل از انجام جوشکاری مس از تمیز بودن آن قطعه اطمینان خاطر حاصل شود. اما گاهی اوقات نیاز است که یک قطعه فلزی مسی رنگ شده و یا آبکاری شده را به قطعه دیگری جوش بدهیم که در این صورت توصیه ما بر این است که حتما از هود و در واقع تهویه مناسب استفاده بشود تا دود های اضافی و سمی از محل دور شود.

از دیگر نکات بسیار مهم به هنگام انجام جوشکاری بر روی فلز مس می توانیم به گرم کردن مس قبل از انجام فرایند جوشکاری اشاره کنیم. از آنجایی که از فلز مس برای صنایع مختلف به علت داشتن توان هدایت حرارتی بالا استفاده می شود گرم کردن این فلز قبل از انجام جوشکاری در ضخامت های بالاتر از ۲ میلیمتر مورد نیاز می باشد. بازه گرم کردن فلز مس قبل از جوشکاری از ۵۰ تا ۷۵۰ درجه فارنهایت متفاوت است و با توجه به نیاز فرد جوشکار قطعه را تا اندازه مورد نظر خود داغ خواهد کرد.

برای گرم کردن فلز مس باید قطعه مورد نظر را در کوره قرار بدهیم تا به اندازه مورد نظر و مطلوب ما گرم شود. اما ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا باید قبل از انجام جوشکاری مس آن را گرم کنیم، برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که گرم کردن فلز مس قبل از انجام فرایند جوشکاری باعث می‌ شود که این فلز در حین جوشکاری آرام تر از قبل تغییر حالت پیدا کند که این موضوع باعث ایجاد لایه جوش ظریف تر خواهد شد و کیفیت و تمیزی جوشکاری را افزایش می دهد، همچنین این موضوع می تواند از ترک های جوشکاری فلز مس نیز جلوگیری کند که این ترک ها باعث کاهش استحکام سازه نهایی خواهد شد.

نکته بعدی که در ارتباط با جوشکاری مس وجود دارد این است که باید سعی شود تا از مس بدون اکسیژن برای جوشکاری استفاده شود تا به هنگام جوشکاری از اکسیداسیون فلز مس جلوگیری به عمل بیاید و این موضوع فلز مس را قادر می سازد که رنگ اصلی خود را حفظ نماید و دچار تغییر رنگ نشود. معمولا آلیاژ های فلز مس حدود دو صدم درصد اکسیژن دارند که این موضوع باعث شده تا اغلب جوشکاران از جوش دادن آلیاژ های مسی صرف نظر کنند.

انواع جوشکاری مس

جوش کاری مس با اینورتر

جوش کاری مس با برنج

جوش کاری مس با برق

جوش کاری مس با گاز

جوش کاری مس با قوس الکتریکی

تمامی روش های فوق در جوش مس استفاده میشوند با این حال در جوشکاری محصولات خانگی ازجوش برنج استفاده میشود و در قطعات صنعتی بسته به نوع کار انتخاب میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *