مس

انواع مس در صنعت

انواع مس (Copper) موجود در صنعت:

انواع مس در صنعت مصارف گوناگونی دارد. محصولات مسی به صورتهای شمش، میلگرد، سیم، لوله، شمش ایزوتوپ و… به عنوان ماده اولیه در سایر صنایع مورد استفاده واقع میشوند. تولیدات مسی اغلب طبق استاندارد های کشور تولید شونده ساخته و به بازار ارائه میشوند.

 کشورهای اروپائی سعی نموده‌اند که تولیدات خود را بر اساس استاندارد مشترکی تحت عنوان ایزو (ISO) هماهنک نمایند. جدول 1-3 انواع کالاهای مسی را نشان میدهد که طبق استاندارد های آلمان (DIN) به شماره 1708 تنظیم و معادل این کالا طبق استاندارد بین المللی (ISO) در جدول مذبور درج گردیده است.

برای درک بهتر انواع مس موجود در صنعت جدول 1-3 (پایین صفحه) در زیر مورد بررسی قرار میگیرد:

3-1-1 مس کاتدیک (KE-Cu)

مسی است که بعد از تصفیه الکتریکی تولید شده و دارای هدایت الکتریکی مناسب است این نوع کالا فقط به صورت ورق های کاتدی بفروش میرسد.

3-1-2 مس حاوی اکسیژن

کالاهای حاوی مس اکسیژن به انواع مختلف به  شرح زیر تقسیم میشود.

3-1-2-1 مس تصفیه شده الکتریکی (E­‍‌1-Cu58)

این نوع مس ابتدا تحت عملیات تصفیه حرارتی و سپس تصفیه الکتریکی قرار گرفته و در حالت باز پخت شده دارای هدایت الکتریکی حداقل (58mΩ–¹mm–²) است. درجه خلوص چنین مسی حداقل 99/9 درصد بوده و حاوی (50—400 PPM) اکسیژن است و مسلما چنین مسی به علت داشتن اکسیژن جهت جوشکاری و لحیم کاری سخت (درجه حرارت بیشتر از 450 درجه سانتیگراد) مناسب نمیباشد چون خطر ئیدروژن تردی وجود دارد.

3-1-2-2 مس تصفیه شده حرارتی (E2–Cu58)

مسی است که بعد از تصفیه حرارتی (احیای انعطافی) تولید شده و دارای درجه خلوص حداقل 99/9 درصد مس است و در حالت باز پخت شده دارای هدایت الکتریکی حداقل (58mΩ–¹mm–²) است. چنین مسی نیز به علت داشتن اکسیژن جهت جوشکاری و لحیم کاری مناسب نمیباشد.

3-1-2-3 مس تصفیه شده حرارتی (E–Cu57)

این نوع مس بعد از تصفیه حرارتی (پرشارژ ثانویه) بدست آمده و دارای درجه خلوص حداقل 99/9 درصد مس و (150–400 PPM) اکسیژن است و در حالت باز پخت شده دارای هدایت الکتریکی حداقل (57mΩ–¹mm–²) است. این نوع مس نیز به علت داشتن اکسیژن جهت جوشکاری و لحیم کاری مناسب نمیباشد.

3-1-2-4 مس تصفیه شده حرارتی (F–Cu)

مسی است که بعد از تصفیه حرارتی (پرشارژ اولیه) بدست آمده و دارای درجه خلوص حدودا 99/9 درصد مس و (150–400 PPM) اکسیژن است ولی به علت وجود ناخالصی در آن دارای مقاومت الکریکی بالا بوده و معمولا خواص مکانیکی جالبی نیز دارا نمیباشد. لذا در صنایع الکریکی مصرف چندانی ندارد.

3-1-3 مس عاری از اکسیژن

کالا های مسی عاری از اکسیژن به انواع مختلف به شرح زیر تقسیم مس میشوند:

3-1-3-1 مس عاری از اکسیژن (OF–Cu)

مسی است که در خلا اکسیژن زدائی شده و دارای درجه خلوص بیشتر از 99/95 درصد مس است، هدایت الکتریکی این نوع مس حداقل (58mΩ–¹mm–²) است.

مزایای چنین مسی دارا بودن خاصیت بسیار مناسب جوش ولحیم کاری بدون خطر ئیدروژن تردی است.

3-1-3-2 مس اکسیژن زدائی شده فسفر (SE–Cu)

این نوع مس توسط فسفر اکسیژن زدائی شده و بعد از این عمل دارای درجه خلوص بیشتر از 99/9 درصد مس و 0/003 درصد فسفر باقی مانده میباشد که هدایت الکتریکی چنین مسی بیشتر از (52mΩ–¹mm–²) است چنین مسی علاوه بر داشتن هدایت الکتریکی مناسب دارای خاصیت بسیار عالی جوش و لحیم است.

3-1-3-3 مس اکسیژن زدائی شده توسط فسفر (SW–Cu)

مسی است که توسط فسفر اکسیژن زدائی شده و بعد  از این عمل درجه خلوص بیشتر از 99/9 درصد مس و حاوی (50–140 PPM) فسفر است که این فسفر باعث کاهش هدایت الکتریکی تا حدود (52mΩ–¹mm–²) میشود و بنابراین در صنایع الکتریکی به طور محدود استفاده میگردد ولی به واسطه نداشتن اکسیژن بالا دارای خاصیت مناسب جوش و لحیم کاری است7

3-1-3-4 مس اکسیژن زدائی شده توسط فسفر (SF–Cu) 

مسی است که توسط فسفر اکسیژن زدائی شده و بعد از این عمل دارای درجه خلوص بیشتر از 99/9 درصد مس و (150–400 PPM) فسفر است و به علت وجود زیاد فسفر باقی مانده دارای مقاومت الکتریکی بالا بوده و برای مصارف الکتریکی چندان مناسب نمیباشد، برعکس به علت نداشتن اکسیژن بالا دارای خاصیت مناسب جوش و لحیم کاری است.

 

(جدول 3-1)

     

سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید

{صنایع مس مس فروشان}

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *