دسته‌بندی نشده

تاریخچه خاندان مس فروشان

(عکس فوق متعلق به حاج جلیل مس فروشان متواد 1264 شمسی)
در اواسط قرن پیش حوالی سالهای 1264 ، طبق مستندات موجود فردی به نام کربلایی خلیل مسگر ، در خطه ی آذربایجان ، منطقه خمسه (زنجان امروزی) سکونت داشت
وی استاد مسگری بود و سه فرزند به نام های جبار ، جلیل ، و جواد داشت
پسران او در دوران کودکی و نوجوانی حرفه مسگری را از پدر خویش آموختند و بدین ترتیب پدر و پسران به صورت خانوادگی به این شغل مشغول بودند و ظروف و مایحتاج آن روزگار را با تلفیق ذوق و هنر و صنعت آن زمان با دستان زحمتکش و بدون هیچگونه امکانات مدرنی به مرحله تولید و فروش میرساندند .
پسران وی پس از رسیدن به مرحله نوجوانی با حمایت پدر پا را فراتر گذاشته و شروع به تجارت مس نمودند و جهت فروش محصولات خود به شهر های دور و نزدیک نظیر : قزوین ، تبریز ، اصفهان ،کاشان ،کرمان و آذربایجان شوروی سفر میکردند و کاروان تجاری مخصوص خود را داشتند ایشان در سن میانسالی ضمن همین سفر های تجاری به مکه مشرف گردیدند و از آن پس اهالی زنجان کربلایی خلیل را با لقب حاج جبار ، حاج جلیل ، حاج جواد نام میبردند .
پس از صدور دستور اجباری شدن سجل یا شناسنامه توسط رضاخان ماموران ثبت احوال در تاریخ 1307 شهرت برادران را به دلیل داشتن کاروان تجاری مس که از افراد زیادی تشکیل میشد مس فروشان گماشتند ، به جرات میتوان گفت که خاندان مس فروشان از پیشکسوتان مس زنجان هستند که برند مس زنجان را آوازه کشورمان کردند و بسیاری در قبال این خانواده آغاز به کار کردند .
زنده یاد حاج رحیم مس فروشان (1338 . 1396) نوی حاج جلیل در پی پیشه اجدادی خویش در حوزه مس فعالیت های چشمگیری داشتند وی اولین تولید کننده ی خوصوصی مس کاتدی در ایران بود که توانست از معدن خصوصی خود واقع در شهرستان ماهنشان زنجان سنگ مس را استخراج کند و با نام تجاری و با نام تجاری صایین مس زنگان به مرحله استیصال و فروش برساند که کارشناسان شرکت ملی مس سرچشمه (بزرگترین کارخانه ملی مس ایران) پس از بازدید از کارخانه ایشان بسیار شگفت زده شدند .
امروزه صنایع مس مس فروشان به همت نسل پنجم این خاندان توسط برادران مس فروشان همچنان در راستای پیشه ی گذشتگان خویش استوار و پا برجا قدم در راه بزرگان خود نهادند و این پیشه را ادامه میدهند .
با سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید
برادران مس فروشان
مس فروشان نماد کیفیت و اصالت مس زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *